Проблемні нігті

Шкіра і нігті – це дзеркало, яке відображає стан організму людини.

Кожні сто днів нігті виростають на один сантиметр. Щоб повністю змінилася нігтьова пластина  знадобиться цілий рік, а то й півтора, оскільки нігті на ногах ростуть на 50% повільніше ніж на руках.

При появі деформації або зміні кольору нігтів необхідно звернутися до спеціаліста. Під час огляду нігтьових пластин під лампою-лупою лікар оцінює форму, колір, товщину, твердість, прозорість нігтів.

Нігті можуть змінювати свій колір внаслідок різних причин та захворювань. При цьому на них можуть бути смуги, плями, або ж змінюється колір всієї нігтьової пластини від білого до практично чорного. Зміна кольору нігтя називається дисхромією.

Зустрічаються також зміни форми нігтів та грибкове ураження нігтьової пластини чи нігтьового ложа.

Грибкова інфекція нігтів, або оніхомікоз, є поширеним захворюванням, що обумовлює 50% випадків ураження нігтів. Хоча точних даних щодо захворюваності на оніхомікоз немає, дослідження свідчать, що з цією проблемою стикається від 2 до 18% населення в усьому світі.

Оніхомікоз може спостерігатися в людей різної вікової категорії, але найбільш уразливі чоловіки зрілого чи похилого віку. Це пов’язано зі зниженням імунітету, уповільненням обмінних процесів в організмі, низьким рівнем засвоєння вітамінів та поживних речовин, а також із недотриманням правил особистої гігієни.

Однак, не лише грибок може уражати нігті. При псоріазі, анемії, авітамінозах теж часто може спостерігатись пошкодження нігтів:

 • оніхолізис – нігтьова пластина відшаровується від нігтьового ложа внаслідок травм, інтоксикації або при псоріазі, грибковому ураженні, тиреотоксикозі;
 • гіперкератоз – поступове потовщення нігтьового ложа при псоріазі, червоному плоскому лишаю, екземі;
 • борозенки на нігтях (можуть бути поперечними та поздовжніми) – виникають через неправильне харчування, нестачу вітамінів, анемію, проблеми зі шлунком, а також через неякісний манікюр, травми нігтів;
 • ложкоподібні нігті (койлоніхія) – часто є симптомом залізодефіцитної анемії. Форма нігтьових пластин змінюється при травмах, тривалому впливі кислот і лугів, при Аддісоновій хворобі, грибковому ураженні, псоріазі, хворобі Рейно і червоному вовчаку;
 • розшарування нігтів – виникає внаслідок дефіциту кальцію, захворювання серця й ендокринної системи, травмування, зокрема професійного, застосування дуже жорстких пилок і неправильної обробки нігтя. Розщеплення у поздовжньому напрямку частіше за все є ознакою старіння організму;
 • кігтеподібні нігті (оніхогрифоз) – потовщення та викривлення нігтьових пластин зустрічається при травмах, носінні незручного взуття, відмороженнях, грибку нігтів, порушеннях кровообігу в нижніх кінцівках і у людей старечого віку.

Шляхи зараження оніхомікозом – місця, де грибок розмножується найбільш активно: баня, сауна, плавальні басейни, тобто місця з підвищеним рівнем вологості. Підхопити інфекцію можна також у тренажерних і спортивних залах, роздягальнях фітнес-центрів.

Сприяє  розмноженню грибка підвищене потовиділення, травмування нігтів, особливо якщо це відбувається часто (як у спортсменів), порушення кровопостачання ніг, ендокринні захворювання, особливо цукровий діабет. Також сприятливе тло для грибкової інфекції створює тривале вживання антибіотиків, гормональних препаратів, зниження імунних сил організму, переломи кісток стопи, носіння тісного взуття та такого, в якому нога не дихає.

Запідозрити наявність оніхомікозу можна з огляду на зовнішній вигляд нігтя:

 • ураження валику нігтя;
 • відшарування і почервоніння шкіри у складочці між мізинцем і четвертим пальцем;
 • сильний свербіж;
 • зміна кольору: ніготь стає білим, сірим, жовтим або коричневим;
 • потовщення нігтів: на ураженому місці розвивається гіперкератоз – посилене ороговіння нігтьового ложа;
 • кришення або руйнування.

Багато хто вважає, що грибкові захворювання шкіри та нігтів – є суто косметичним дефектом, з яким можна спокійно прожити. Та якщо хворобу не лікувати, вона буде поступово поширюватися з одного нігтя на інший. Крім того, уражені нігті перетворюються на резервуар, що активно постачає  інфекцію в шкіру та токсини всередину організму. Це може призвести до виникнення тяжких алергічних захворювань чи ускладнити наявні хронічні недуги.

Щоб зменшити ризик інфікування нігтів грибком варто дотримуватися простих правил:

 • слідкувати за особистою гігієною;
 • після відвідин громадських саун, басейнів, варто обробляти стопи антисептиком;
 • запобігати мікротравмам нігтів (взуття повинне бути вільним і зручним, зношене взуття потрібно вчасно міняти);
 • своєчасно лікувати підвищену пітливість або сухість шкіри;
 • звертати увагу на будь-яку деформацію нігтьової пластини та вчасно відвідувати лікаря;
 • виключити  травми росткової зони нігтя при манікюрі;
 • використовувати  якісні засоби для догляду за нігтями.

Здорові нігті, які свідчать про хороший стан здоров’я, не ущільнені, мають рожевий колір та гладку поверхню.

Регулярне відвідування подолога  допоможе Вам уникнути проблем з нігтями!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.