fbpx

Все про плоскостопість

Плоскостопість (також її називають pes planus або впала дуга) – це постуральна деформація, при якій склепіння ноги опускаються, при цьому вся підошва стопи вступає в повний або майже повний контакт із землею. При такій деформації, стопи повністю втрачають свої ресорні і амортизуючі здібності. Приблизно 20–30% загального населення має склепіння, яке ніколи не випрямляється. Цей дивовижний орган такий простий лише на перший погляд. Стопа має унікальну „архітектуру” з 26 кісточок, 33 суглобів, 107 зв’язок і 19 м’язів. Все продумано і прораховано природою з урахуванням неабияких навантажень і запасом міцності на десятиліття. До речі, склепіння стопи відомі „трудівники” – на другому місці після головного „мотора” організму – серця.

Стопа людини має два зводи, тому в першу чергу всі види плоскостопості діляться на поздовжню плоскостопість (зниження поздовжнього склепіння стопи) і поперечну плоскостопість (зниження поперечного зводу). Відповідно стопа може збільшуватися як в довжину, так і в ширину. Якщо у людини спостерігається сплощення поздовжнього і поперечного зводу одночасно, то говорять про комбіновану або поздовжньо-поперечну плоскостопість. При цьому обидва типи зустрічаються дуже часто, але переважає з двох зазвичай поперечна плоскостопість.

Можливі причини виникнення хвороби це:

  • Спадковість(вроджена слабкість зв’язкового апарату стопи);
  • Слабкість м’язів і зв’язків стопи і гомілки через гіподинамію;
  • Тривалі навантаження на ноги (довге стояння, взуття на високих підборах, вагітність, збільшення ваги тіла та ін.)

При плоскостопості  все навантаження, яке до цього брали на себе стопи, змушені компенсувати суглоби ніг (тазостегновий, колінний, гомілковостопний) і хребет. А так як за своєю природою суглоби і хребет не призначені для цього, то справляються вони з цією функцією досить погано і дуже швидко виходять з ладу. Саме тому багато хто відчуває болю в спині і ногах, але не всі розуміють, що першопричина всього цього – плоскостопість. Плоскостопість – захворювання, наслідком якого є швидке стомлення при ходьбі, болі в стопах, колінах, стегнах і попереку.
Болі починають проявлятися тоді, коли в організму вже не вистачає сил забезпечувати нормальне і безпечне пересування. Саме через плоскостопість страждають гомілковостопний, колінний і тазостегновий суглоби, а також розвивається патологічна постава, що в кінцевому підсумку, в результаті порушення опорної системи, може призвести до артрозу і сколіозу. Також з плоскостопістю пов’язаний розвиток варикозного розширення вен.

Тому дуже важливо щоб м’язи і зв’язки стоп були сильними і підтримували стопу в піднесеному стані, прибираючи навантаження з суглобів ніг і хребта.

Цікаво, що плоскостопість зустрічається як у людей сидячих професій, так і  в тих, хто проводить весь свій робочий день на ногах. Пов’язано це з тим, що в першому випадку м’язи і зв’язки стають слабкими, через відсутність навантажень, а в другому випадку – навантаження занадто великі і зв’язки і м’язи просто з ними не справляються. Профілактику плоскої стопи починають з чотирирічного віку через спадковість хвороби.  Якщо вчасно звернутися до спеціалістів, можна назавжди забути про це захворювання.

На жаль, покращати стан стоп можна лише у віці до 12-13 років, коли стопа ще формується, а тому її можна відкорегувати. Пізніше вилікувати плоскостопість неможливо, і доводиться займатися лікуванням супутніх захворювань опорно-рухового апарату Спеціальні фізичні вправи зміцнюють м’язи, які підтримують склепіння стопи, коригують хибну постанову стоп, виховують стереотип правильного положення всього тіла і нижніх кінцівок під час стояння, сидіння і ходьби, зміцнюють організм, поліпшують обмін речовин, активізують руховий режим

Велике значення має правильний підбір взуття. Особливу увагу звертають на ортопедичні вкладки. Взуття повинне мати поперечні та поздовжні вкладки, які сприяють формуванню обох склепінь стопи, а також задники, які фіксують стопу в одному положенні.

Здорова стопа – це запорука здоров’я всього організму

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.