Що важливо знати при переході з зимового взуття на весняне?

 

stopa_doglyad

Яким повинен бути догляд за стопами в міжсезоння.

Весна на підході. На вулиці стає тепліше, ми із задоволенням переходимо від зимового гардеробу до весняного, і вже не терпиться змінити зимове взуття на більш елегантну, легку, весняну Але на жаль перехід з зимового взуття на весняну не завжди проходить без неприємностей у вигляді мозолів, натоптишів, натертостей , хворобливих відчуттів в стопі і навіть іноді більш серйозних наслідків у вигляді бурситу, гематом, оніхокріптоз (врослого нігтя), деформації стопи і пальців.

Як же уникнути цих неприємностей і не зіпсувати собі весняний настрій і легкість ходи?

Для початку перевіримо свій взуттєвий гардероб з минулого сезону – чи все взуття підходить нам за розміром? Так-так, за розміром! Довжина, ширина і висота стопи з часом змінюється, і ортопеди рекомендують контролювати раз на рік ці показники.

Як це зробити?

За допомогою простого тесту: візьміть аркуш паперу, поставте на нього стопу – окресліть, виріжте і вставте у взуття як чіп. Походіть, дістаньте, та дослідіть на предмет «заломів». Якщо такі є – стопі буде некомфортно.

Можливо, це привід придбати нову пару?

vzuttya na vesnu, mozoli

ЯК ВИБРАТИ ВЗУТТЯ?

  • Дуже важливо вибирати взуття в другій половині дня, стопа до вечора має максимальний розмір.
  • Зверніть увагу на матеріали. Віддавайте перевагу натуральним. Штучні тканини як правило негігроскопічні, не вбирають вологу, стопа «не дихає» ,. А це важливо, особливо для людей, які страждають гіпергідрозом (надлишкова пітливість). Також на допомогу прийдуть засоби, які регулюють потовиділення – креми, пудри, спреї, їх комбінації і звичайно спеціальні устілки, які містять матеріали, що збільшують гігроскопічність взуття та аерацію. Як правило, такі вироби мають анатомічну форму, що дозволяє оптимально розподілити навантаження на стопу.
  • Правильно вибирайте розмір: відстань між найдовшим пальцем на стопі (це не завжди перший) і носком взуття має бути приблизно 1 см. Ви повинні вільно ворушити пальцями у взутті, вони в жодному разі не повинні упиратися в верхню її частину. Це попередить утворення гематом і оніхолізіса (відслойки нігтьової пластини від нігтьового ложа), що, крім неестетичного вигляду, є сприятливим середовищем для розмноження паразитарних грибів і бактерій.
  • Розмір правої стопи може відрізнятися від лівої, підбираємо взуття по більшій, не розраховуйте на те, що «розноситься». Краще меншу компенсуєте напівустілкою чи пілотом.
  • Стопа не повинна ковзати вперед-назад.
  • Не забувайте про повноту взуття: це не ширина, а обсяг стопи в найширшій частині.
  • Каблук повинен бути стійким і невисоким – 2-4см. Під час ходьби основна вага припадає на п’яту, а при носінні взуття на підборах – на плюсну, яка не пристосована до цього, що веде до серйозних деформацій у вигляді виступаючих кісточок (вальгусна деформація), сплющенню поперечної арки, появи натоптишів. Але як же бути з підборами вище 5 см? Як зменшити шкоду від каблуків? Дуже важливо, щоб взуття добре сиділо, якщо мова йде про улюблену пару. Якщо стопа нещільно прилягає до підйому, це можна компенсувати за допомогою спеціальних напівустілок для каблуків, які продаються в ортопедичних магазинах або в кабінеті Вашого подолога, спеціальних еластичних вкладишів під плюсну, які зменшать ударне навантаження на неї, але в будь-якому випадку намагайтеся не робити таке взуття повсякденним.
  • Задник повинен бути жорстким, а підошва – в міру еластичною. Уникайте надмірно тонкої підошви – ваша стопа не повинна відчувати усі камінчики і нерівності покриття, до того ж у плоскої підошви мало амортизації. Ваші ноги швидко втомляться, та й хребет буде відчувати велике ударне навантаження. Може з’явитися відчуття печіння в ділянці стопи. Якщо, незважаючи на зручне взуття, ногам «гаряче» – використовуйте професійні засоби, які приємно «охолоджують» стопи – це гелі, креми або флюїди.
  • Пройдіться по магазину в двох черевиках – відчуйте, чи комфортно вам?
  • Не взувайте нову пару взуття відразу на цілий день, почніть з декількох годин, поступово збільшуючи часовий інтервал.

Зробивши ревізію взуттєвого гардероба, ні в якому разі не починайте з самої вузької і елегантної пари. Навіть якщо в минулому сезоні ви не відчували в ній дискомфорту, пам’ятайте про зміни розміру. Почніть з «компромісного» взуття і обов’язково візьміть із собою змінну пару. Якщо відчуєте дискомфорт, зможете змінити пару, не зіпсувавши собі настрій і не зашкодивши ніжкам.

Запасіться заздалегідь засобами, які зможуть попередити багато неприємностей – це спеціальні засоби від натирання (проконсультуйтеся з вашим ПОДОЛОГОМ), ортопедичні вставки і вкладиші, які дозволять стопі відчувати себе комфортно. Можливо, виникла необхідність у виготовленні індивідуального ортоза або корекції старого.

Для тих, хто носить ортопедичні устілки, прийшов час перевірити їх стан, чи підходять вони для всіх пар весняного взуття, чи немає необхідності виготовити нові, можливо, настав час звернутися до ортопеда.

Якщо в зимовий період ви доглядали за ніжками під наглядом майстра педикюру, подолога, напевно він дасть вам всі рекомендації, які враховують особливості ваших стоп. Якщо немає – саме час звернутися і підготувати стопи до весняно-літнього сезону під керівництвом такого майстра.

Тетяна Нешта, подолог, та Євген Автомеєнко, ортопед-травматолог Інституту травматології та ортопедії НАМН України (оригінал статті можна знайти тут).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *