Профілактика з самого дитинства

Спеціалісти подологи (майстри медичного педикюру) можуть допомогти батькам підтримувати здоровий розвиток ніг у дітей.

Вони вміють розпізнати ризики і ведуть роз’яснювальну роботу.

Слово профілактика складається з двох частин – латинської «pro» (за, перш) і грецької «phylatei» (оберігати, захищати). Медичне значення – попередження хвороб, запобігання ускладнень і захворювань, наприклад, при якій виникло обмеження рухливості.

 

Профілактична робота.

Профілактика інфекційних захворювань охоплює всі заходи по зменшенню небезпеки інфекції мікроорганізмами навколишнього середовища. Для цього в нашій сфері є запропоноване практичне обладнання, стерилізація приладів і дезінфекція, а також дезінфекція рук і використання відповідних приладів і витратних матеріалів. Іншими словами, ми володіємо знаннями про дезинфекцію та стерилізацію інсрументів та навколишнього середовища, та втілюємо ці знання у своїй щоденній роботі з пацієнтами та ділимось ними з батьками.

До життєвого простору пацієнта відноситься особиста гігієна тіла, правильна обробка житлових приміщень і приміщень для ігор, одяг і взуття, так само як і догляд за ногами вдома.

 

Роз’яснення ризиків.

Щоб підтримувати здоровий розвиток ніг, ми (подологи) розпізнаємо як повсякденні, так і особливо індивідуальні фактори ризику і ведемо роз’яснювальну роботу.

До повсякденної недбалості по відношенню до дітей грудного віку відноситься, наприклад, занадто короткі повзунки з закритими відділами стопи, що формує деформацію нігтьової пластини, яка в свою чергу призводить до подальшого вростання нігтя в м`які тканини. Також не є рідкістю дуже щільна гумка у шкарпетках або гольфиках у пухленьких дітей.

Занадто рано придбане і надіте взуття (взуття для немовлят) стримує моторний розвиток і ускладнює розпрямлення стоп. Протиковзкі шкарпетки приносять насправді велику користь. Звичайне взуття потрібне дитині лише тоді, коли вона вже може бігати і гуляє на вулиці.

Горді батьки, бабусі і дідусі, брати і сестри можуть заподіяти дитині шкоду раннім пасивним підтягуванням і водінням дитини по колу. Здорова новонароджена дитина з самого початку має рефлекс ходьби, проте не висловлює ніякого бажання ходити.

 

Взуття зі спеціалізованого магазину.

dutyache_vzuttya

Дитяче взуття потрібно купувати в спеціалізованих магазинах і перевіряти його крій, довжину, еластичність і якість внутрішньої підкладки.

У хороших спеціалізованих магазинах ортопеди можуть перевірити ступінь зносу (підошви, каблуків, внутрішньої прокладки) поношеного взуття, щоб своєчасно розпізнати можливе неправильне навантаження і положення стопи у взутті.

Уже в дошкільному віці погляди на моду як у дівчаток, так і у хлопчиків грають все зростаючу роль, і покупка взуття може вилитися в сімейну кризу або нервове потрясіння.

 

Подвійні проблеми підлітків

У підлітковому віці проблематичним може стати пітливість стоп і запах, а також неправильний вибір взуття. Занадто часто купуються спортивні моделі з дуже твердими, зовсім нерухомими підошвами і підкладкою з штучних матеріалів.

Якщо молоді люди не хочуть відмовитись від цих «знарядь тортур» для ніг, тоді вони повинні купувати ще другу пару взуття. Коли мокра пара взуття буде сохнути протягом дня, в цей час друга пара буде продовжувати підтримувати здоров’я стоп, які продовжують формуватись.

Взуття на платформах можна носити тільки кілька годин на день, але не весь день чи в якості спортивного взуття. При довготривалому носінні взуття на дуже високих підборах чи платформі  вкорочується ахілове сухожилля і деформує склепіння стопи назавжди. Це робить процес перевзування у спортивне взуття чи взуття на низькій ході або ж просто хотьбу босоніж дуже болючою. Та «вилазить боком» у старшому віці.

 

Спортивна профілактика

Під час спортивних занять необхідно надягати, так часто наскільки це можливо, прості відкриті туфлі на низькій ході або протиковзкі шкарпетки, а також робити вправи босоніж. Гімнастику для стоп можна робити з вигадкою і веселощами.

Але, увага !: з усіх боків відомі прості вправи для стоп (ходіння на внутрішніх і зовнішніх сторонах ступні, п’ятах, на носках) не підходять для дітей, а також для підлітків.

Вправи в парах, ігрові вправи для стоп, вправи на спритність, змагання та багато іншого в якості енергійної і цікавої гімнастики для стоп сприяють довготривалій рухливості і активному розвитку зводу стопи.

 

Вправи для дітей

mozoli-i-natoptyshi

Приємною вправою для стоп в дитячому віці є вправа «провідник» (одна дитина закриває очі і йде по прокладеному іншою дитиною канату; вправа для розвитку дотику і тримання рівноваги). Воно сприяє також розвитку колективності (вести і бути веденим).

Вправа на хапання пальцями стоп (тут знадобляться різнокольорові м’ячики для пінг-понгу, товсті олівці і фігурки, які можна мити) можна також зробити змагання: хто протягом хвилини збере найбільше м’ячиків?

Цікавим для всіх вікових груп є перегортання сторінок старої книги або журналу з щільним папером пальцями стоп.

Ловити пальцями стоп хустки, ними обмахуватися або скручувати їх трубочкою також дає відмінні відчуття.

Головним для ігрових вправ для стоп є:

  • Скорочення небезпеки нанесення травм;
  • Предмети і пристрої для вправ повинні бути чистими і приємними для шкіри;
  • Необхідно чергувати ізометричні та ізотонічні вправи;
  • Для маленьких дітей вправи підвищують самооцінку;
  • Змагальні вправи підвищують цікавість для дітей в шкільному віці;
  • По закінченню вправ необхідно помити ноги.

 

Гігієна

mozoli-i-natoptyshi2

Для спітнілих ніг використання шкарпеток з пальцями також корисно, як і щоденна заміна шкарпеток. У будь-якому випадку при покупці взуття необхідно надягати шкарпетки з пальцями, щоб визначити необхідну ширину взуття і рухливість пальців.

З раннього дитинства необхідно привчати до щоденного миття ніг, а також витиранню насухо простору між пальцями стоп. Так після напружених занять (катання на велосипеді, спортивні заняття і т.д.) діти можуть бути винагороджені приємною ванною для ніг і масажем. Супутні товари для догляду за ногами можна купувати індивідуально, наприклад, різнокольорові рушники з відповідними ароматичними солями або мило з відповідним запахом.

Прогулянки босоніж користуються все більшою популярністю. Вони можуть стати «центром» святкування дня народження або денної прогулянки. Вони також можуть стати цікавою частиною свят.

 

Бути прикладом

vzuttya_dlya_ditej2

Думайте також і про те, щоб бути прикладом – у батьків, які з задоволенням і любов’ю піклуються про свої ноги, і діти дотримуються гігієни ніг.

Якщо ж навпаки надмірно перевантажувати ноги хімією, герметично упаковувати їх, розглядати їх виключно як засіб пересування і вхідні ворота для огидних збудників, їх розвиток буде запрограмовано негативно.

Попередити хворобу завжди краще, ніж лікувати її. Більшість дітей народжуються зі здоровими ногами. Для того щоб вони і залишалися здоровими, перш за все необхідно бігати, стрибати, лазити, танцювати, скакати, давати їм достатньо повітря, світла і сонця. Якщо нам вдається сприяти рухливості дитини та її прагненню до руху і ігор, ми прокладаємо дорогу в вільний світ здорових ніг.

 

(оригінал статті)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *